Bár 2022-ben és 2023 elején csökkent Magyarország villamosenergia felhasználása, ez főként az ipar visszaesésének, valamint az enyhe időjárási körülményeknek volt köszönhető. Ezzel együtt ne legyenek illúzióink: ha elektromos áramról van szó, egyre éhesebbek leszünk. Diétázni pedig senkinek nincs kedve, úgyhogy nemcsak kedv, mese sincs: többet kell termelnünk.
Ezért lesz majd Paks II. Egyszer. De megint csak fontos, hogy ne áltassuk magunkat. Paks II. szerepe nem az lesz, hogy a növekvő energiaigényeket szolgálja ki. Elsősorban az import arányát kell, hogy csökkentse. És tényleg kell. Magyarország villamosenergia import igénye éves szinten 28% körül mozog, ami nyugalomra közepes mértékben sem ad okot. De hogy lássuk, mekkora tud lenni a baj: a tavalyi csúcsot november 23-án állítottuk be, amikor a teljes villamosenergia igényünk 51%-át kellett külföldről fedeznünk. Ne is gondoljunk bele, milyen lett volna, ha nem lett volna.
És ez nem magyar specifikum. A helyzetet Európa egészére nézve sem a “rózsás” jelző írja le a legpontosabban. Az okokba most nem mennénk bele, mert gyorsan a politika zavaros vizein találjuk magunkat. Maradjunk annyiban, hogy a kereslet egyre lelkesebb, a kínálat egyre keservesebb. Nem kell matekszakosnak lenni ahhoz, hogy kikövetkeztessük, mit jelent ez ránk nézve: semmi jót.
Ezzel pedig elérkeztünk a napelem-szkeptikusok kedvenc gumimacskájához, a megtérüléshez. Ha vesszük egy átlagos háztartási naperőmű összes költségét, meg az elektromos áram aktuális árát, aztán osztunk-szorzunk, gyököt vonunk, akkor megkapjuk a megtérülési időt. Az egyenlet hibátlan, csak vegyünk észre valamit: az állandók mellett szerepel benne egy változó is. Az “aktuális”.
Ha valaki 2010-ben egy egész dollárt áldozott arra, hogy 8 bitcoint vegyen érte, a legelrugaszkodottabb álmaiban sem fantáziált arról, hogy mára ez közel 220 ezer(!) dollárt fog érni. Ez persze egy radikális szélsőség. Akárcsak a Covid miatti világméretű zárlat 2020-ban. Ám ezek a szélsőségek meg kell(ene) hogy tanítsanak minket valamire: attól, hogy nem tudjuk elképzelni, attól, hogy valószínűtlen, még megtörténhet.
Mi a lényeg? Az, hogy az energiabiztonság jó befektetés. Már ma is. De az alapján, ami a közeljövőben várhat ránk, kiváltképp. Akinek van érvényes telepítési engedélye, annak nincs oka a gondolkodásra. Ha közéjük tartozol, hívj minket, beszéljük meg, telepítsünk! Utána nagyon hosszú ideig leszel hálás magadnak a döntésért. Ha nincs telepítési engedélyed, beszélgetni és gondolkodni akkor is érdemes. Hogy a “Vaklárma” c. film záró mondatát idézzük: élő, egyenes adást közvetítünk – bármi megtörténhet.